Przedszkole ponosi pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne dziecka podczas pobytu w przedszkolu. Dlatego też, celem zapewnienia bezpiecznych warunków przebywania dziecka w przedszkolu, ustala się następujące procedury dotyczące przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola oraz zasady dotyczące zachowania w ogrodzie przedszkolnym. Dziecko powinno być przyprowadzone i odebrane z przedszkola przez Rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniając dziecku pełne bezpieczeństwo.
Poniższe procedury dotyczą nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu i Rodziców lub prawnych opiekunów oraz osób upoważnionych.
- Dzieci przyprowadzane są do przedszkola i odbierane przez Rodziców (prawnych opiekunów) lub osoby przez nich pisemnie upoważnione.
- Osobą upoważnioną od do odbioru dziecka z przedszkola musi być osoba pełnoletnia.
- Rodzice (prawni opiekunowie) na początku roku szkolnego składają pisemne oświadczenie o osobach na stałe upoważnionych do odbioru dziecka z przedszkola. Upoważnienia pozostają w dokumentacji przedszkola przez cały rok szkolny.
- Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka z przedszkola powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczyciela.
- Rodzice (prawni opiekunowie lub osoby upoważnione ) odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę nauczyciela oraz od chwili odebrania z grupy i powiadomienia o tym fakcie nauczyciela.
- Dzieci przyprowadzane są do przedszkola w ustalonych godzinach tj. od 6.30 – 9.00, a odbierane do godziny 16.30.
- Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
- Rodzice / opiekunowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie pisemnie (tylko wtedy będą przestrzegane).
- Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
- Do przedszkola nie przyjmuje się dzieci chorych, a w przypadku wystąpienia objawów choroby na terenie przedszkola powiadamia się o tym rodziców. Mają oni obowiązek odebrać dziecko z przedszkola i zapewnić mu opiekę medyczną.
- Każde podawanie leków na terenie przedszkola ma miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach (choroby przewlekłe) i odbywa się na pisemne życzenie rodziców. Rodzice powinni przedstawić zaświadczenie lekarskie określające nazwę leku, dawkę, częstotliwość podawania i okres leczenia.
- W przedszkolu nie mogą być stosowane wobec dzieci żadne zabiegi lekarskie, poza udzielaniem pomocy w nagłych wypadkach.
- W uzasadnionych przypadkach (losowych, zagrożenia życia dziecka) przedszkole powiadamia rodziców i za porozumieniem z nimi wzywa pogotowie. Dziecko zostaje powierzone opiece lekarskiej (np. lekarzowi karetki pogotowia) i do czasu pojawienia się rodziców (opiekunów prawnych) pozostaje w obecności nauczyciela lub dyrektora.
- Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola zobowiązane są:
- rozebrać dziecko w szatni,
- osobiście przekazać dziecko nauczycielce danej grupy, do której uczęszcza lub przekazać osobiście nauczycielce dyżurującej.
- Osoby odbierające dziecko z przedszkola zobowiązane są do:
- osobistego odbioru dziecka od nauczyciela opiekującego się daną grupą lub od nauczyciela dyżurującego,
- ubrać dziecko w szatni.
- Nauczyciele odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia dziecka do sali do chwili odebrania przez Rodziców lub osobę upoważnioną.
- Nauczyciel przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez Rodziców (prawnych opiekunów lub osoby upoważnione) na terenie przedszkola, np. przed wejściem do budynku, przed salą zajęć, w szatni lub na terenie ogrodu – w sytuacji kiedy nie został odnotowany przez nauczyciela fakt, że dziecko zostało przyprowadzone przez Rodziców do przedszkola (osobiste przekazanie dziecka nauczycielce) lub kiedy Rodzice lub osoba upoważniona osobiście poinformowały nauczyciela o zamiarze odebrania dziecka. W takich sytuacjach pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponoszą Rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby upoważnione.
- Osoby upoważnione przez Rodziców lub prawnych opiekunów do odbioru dziecka z przedszkola winny znać nauczycielki zatrudnione w naszym przedszkolu, bądź też zapytać inna osobę dorosłą lub pracownika przedszkola o wskazanie nauczycielki, którą należy poinformować z zamiarze odebrania dziecka z przedszkola.
- Osoba odbierająca dziecko z przedszkola nie może być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
- O wypadku każdej odmowy wydania dziecka, należy poinformować Dyrekcję Przedszkola, która podejmie czynności nawiązania kontaktu z Rodzicami lub prawnymi opiekunami.
- W przypadku losowym, niemożności odebrania dziecka do godziny 16.30 Rodzice zobowiązani są telefonicznie powiadomić przedszkole o fakcie spóźnienia się i ustalić godzinę odbioru.
- W przypadku gdy dziecko nie zostanie odebranie do godz. 16.30, nauczycielka zobowiązana jest powiadomić o tym fakcie Rodziców lub inne osoby upoważnione.
- W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu Rodziców lub osób upoważnionych, nauczycielka oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1/2 godziny.
- Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia najbliższy Komisariat Policji o niemożliwości skontaktowania się z Rodzicami lub osobami upoważnionymi.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przekazywać wychowawcy aktualny nr telefonu kontaktowego.
- Życzenie jednego z Rodziców dot. nieodbierania dziecka z przedszkola przez drugiego z rodziców musi być poświadczone orzeczeniem sądowym.
- Nauczycielki zatrudnione w naszym przedszkolu, nie są upoważnione a tym samym nie mogą być odpowiedzialne do chwilowego sprawowania opieki nad rodzeństwem dzieci uczęszczających do naszego przedszkola pozostawionym przez Rodziców w sali zajęć lub przedszkolnym ogrodzie, celem dokonania czynności nie związanych z przyprowadzaniem lub odebraniem dziecka z przedszkola. (np. wnoszenie opłat, indywidualne rozmowy pomiędzy Rodzicami, indywidualne rozmowy z nauczycielami).
- W sytuacji, kiedy nauczycielce został zasygnalizowany fakt odbioru dzieci z ogrodu bądź z sali zajęć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponoszą osoby odbierające (samodzielne bieganie dzieci po schodach, samodzielne korzystanie z toalet, wielokrotne powracanie do sali zajęć po wykonane prace plastyczne bądź po pozostawioną zabawkę).
- Jednocześnie uprzejmie prosimy o nie przyprowadzanie psów, kotów i innych zwierząt na teren przedszkola i plac zabaw, a także o nie pozostawianie zwierząt uwiązanych do ogrodzenia wokół przedszkola.