Przedszkole nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

„Czyste powietrze wokół nas”

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
SZANOWNI RODZICE!

Zdrowie naszych dzieci , jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Na zdrowie ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, ale też styl życia i zachowania prozdrowotne. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci , jest najskuteczniejszym działaniem w profilaktyce palenia tytoniu. Od najmłodszych lat życia należy prowadzić wśród dzieci edukację antynikotynową, tak aby mogły sobie radzić w sytuacjach gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach , lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Grupa najstarszych dzieci „Leśne Ludki” wzięła udział w programie Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej , rekomendowanym przez dąbrowski Sanepid. Przez wszystkie zagadnienia prowadził dzieci Dinuś – maskotka programu , który wskazywał dzieciom zagrożenia związane z dymem pochodzącym z różnych źródeł, a zwłaszcza z papierosów.

Dzieci wzięły udział w następujących zajęciach:
– „Co i dlaczego dymi?”
– „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”
-„Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”
– „Jak unikać dymu papierosowego?”

Zajęcia miały charakter warsztatów i skoncentrowane były na odbiorze wrażeń, poprzez oddziaływanie na różne zmysły dzieci. Były dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

Pamiętajmy, że to my dorośli dajemy dzieciom przykład zdrowego stylu życia i możemy zwracać uwagę na pozytywne postawy i zachowania dorosłych oraz zachęcać do aktywnego i twórczego spędzania czasu.

Barbara Fijał