Zakończenie projektu froeblowskiego.

„Zabawa jest najwyższym wyrazem rozwoju człowieka w dzieciństwie, ponieważ tylko ona jest wolnym wyrazem tego, co jest w duszy dziecka.”

/Friedrich Froebel/

Tak świętowaliśmy 242 urodziny niemieckiego pedagoga – czołowego kreatora wychowania przedszkolnego Friedricha Froebla!

To już czwarty rok naszych spotkań z pedagogiką freblowską. Do realizacji zadań tegorocznego projektu przystąpiły dzieci z grup  „Leśne Ludki”, „Krasnoludki” oraz „Pszczółki”. Głównym założeniem, było dyskretne i rozsądne nadzorowanie przez nauczycielki zabaw dzieci. Ważna była samodzielność w działaniu i dochodzeniu do wiedzy. Braliśmy udział w zabawach percepcyjno- manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiających rozwój zdolności artystycznych . Dzieci poznawały świat matematyki, tworzyły ornamenty, organizowały zabawy tematyczne, śpiewały, słuchały utworów literackich. Zabawa jest cennym darem , który należy wykorzystać do poznawania otaczającego świata. Tegoroczna edycja dostarczyła nam wielu wrażeń , podsunęła wiele pomysłów do codziennej pracy z dziećmi w sposób nieoczywisty i niestandardowy.

Barbara Fijał, Anna Górka, Paulina Sajdera-Kiwior